تتو

پاک کردن تتو و معرفی روش های مختلف آن

پاک کردن تتو

 

تتو یکی از اقداماتی است که افراد مختلف به ویژه جوان تر ها، به جهت زیبایی بر روی قسمت های مختلف بدن خود انجام می دهند. در برخی مواقع ممکن است که افراد پس از گذشت مدتی که از انجام تتو آن ها می گذرد، به دلایل مختلفی همچون کم رنگ شدن تتو، از مد افتادن تتو و… تصمیم به پاک کردن تتو خود بگیرند.

اما مسئله مهم این است که به چه صورت می توان تتو را پاک کرد. در واقع در گذشته تتو یک اقدام دائمی تلقی می شد. به صورتی که دیگر پاک کردن آن با هیچ وسیله ای امکان پذیر نبود. اما امروزه و با پیشرفت تکنولوژی، می توان به روش های مختلفی تتو را به راحتی از قسمت های مختلف بدن، پاک کرد. در این مطلب از آرایشی و بهداشتی رخ سازان همراه ما باشید تا انواع روش های پاک کردن تتو و نحوه انجام آن ها آشنا شوید.

پاک کردن تاتو

پاک کردن تاتو با لیزر

لیزر، یکی از متداول ترین دستگاه های تتو برای پاک کردن تتو به شمار می رود که اگر چه هزینه آن ممکن است گران باشد، اما در کمترین زمان ممکن می توان تتو را در هر قسمت از بدن پاک کرد. از مهمترین عواملی که می توانند روند پاک کردن تتو را تحت تاثیر خود قرار داده و زمان آن را افزایش و یا کاهش دهد، نوع و رنگ پوست می باشد. بنابراین قبل از انجام آن، سعی کنید با مشاوره صحبت کنید.ر

عوارض پاک کردن تتو با لیزر

 • یکی از عوارض مهم پاک کردن تتو با لیزر، ایجاد زخم است که ممکن است به صورت دائم روی پوست باقی مانده و یا به صورت کلی از بین برود.
 • تغییر رنگ محل تتو شده، یکی دیگر از عوارض پاک کردن تتو به شمار می رود. در این صورت ممکن است که قسمت مورد نظر از دیگر قسمت های بدن کم رنگ تر و یا پر رنگ تر شود و رنگدانه ها از بین نروند که این تغییر رنگ با گذشت زمان بهتر می شود.
 • واکنش های آلرژیکی از دیگر مواردی است که ممکن است بر اثر پاک کردن تتو بر روی پوست دیده شود. این واکنش ها در برخی موارد به صورت قرمزی و خارش و التهاب همراه است که برای جلوگیری از آن ها می توان از آنتی هیستامین های خوراکی و نستروئید های ضد التهاب که توسط پزشک تجویز می شود نیز استفاده کرد. لازم به ذکر است که در صورت بروز این واکنش ها از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید، جلوگیری نمائید.
 • از عوارض حذف تاتو با لیزر می توان به لکه های سفید، خونریزی کم و جذب هموگلوبین اشاره کرد. این عوارض ممکن است 7 تا 10 روز طول بکشد و سپس ناپدید شوند.
 • در برخی موارد ممکن است به دلیل ظرافت و نازکی پوست یا شدت لیزر بر اساس طول موج، تاول هایی روی سطح پوست ظاهر شود. بنابراین می توان از خنک کننده ها برای جلوگیری از ایجاد تاول استفاده کرد.

مراقبت‌های بعد از رفع تاتو با لیزر

همانطور که گفته شد در صورت پاک کردن تتو با لیزر، با عوارض آن رو به رو خواهید شد. به همین دلیل بهتر است که پس از انجام آن، مراقبت هایی را انجام دهید تا قسمت مورد نظر در کمترین زمان ممکن از بین برود. از مهمترین این مراقبت ها می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 • پس از پاک کردن تتو، برای جلوگیری از ترکاندن و دست کاری تاول های به وجود آمده، حتما قسمت مورد نظر را تمیز نگه داشته و روزانه 3 بار روی آن را پماد آنتی بیوتیک نیز بزنید.
 • قسمتی را که لیزر کرده اید، بهتر است در معرض نور آفتاب گرفته و در زمان های مختلف روی آن را کرم ضد آفتاب برنید.
 • در طی روند درمان، به هیچ عنوان از کرم ها و مواد آرایشی استفاده نکنید. چرا که سبب بروز عوارض جانبی می شود.
 • در این زمان از گرفتن دوش آب گرم جدا خودداری کنید.
 • برای جلوگیری از بروز عفونت، تغییر رنگ پوست، و همچنین دیگر عوارض جانبی که ممکن از پس از پاک کردن تتو برای پوست به وجود بیاید، می توانید از بسته های یخ نیز استفاده کنید.
 • سعی کنید ناحیه لیزر شده را روزی 2 الی 3 بار پانسمان کنید.
 • دو تا چهار هفته قبل از لیزر درمانی از رفتن به سولاریوم یا برنزه کردن پوست خودداری کنید.

تعداد جلسات پاک کردن تتو

تعداد جلساتی که برای پاک کردن تتو با لیزر روش نیاز است را به دلیل استفاده از رنگ تتو های مختلف و ویژگی های هر نوع تتو، نمی توان به درستی پیش بینی کرد. اما به طور کلی هر تتو ممکن است در طی دو یا سه جلسه از بین برود.

انواع لیزر برای پاک کردن تتو

برای پاک کردن تتو با لیزر از دستگاه های لیزر مخصوصی استفاده می کنند که هر کدام برای تتو خاصی استفاده می شود. در ادامه به معرفی برخی از مهمترین این دستگاه ها می پردازیم:

 • لیزر کیوسویچ روبی: یکی از انواع دستگاه های لیزر است که می تواند همه رنگ های تتو به جز رنگ قرمز را به خوبی پاک کند.
 • لیزر کیوسویچ ان دی: این دستگاه لیزر نوعی دیگری از لیزر ها می باشد که می توان به کمک آن تمام رنگ های گرم همچون بنفش، قرمز، قهوه ای نارنجی و زرد را به طور کلی پاک کند.
 • لیزر الکساندرایت: در صورتی که می خواهید رنگدانه های سیاه آبی و سبز را پاک کنید، لیزر الکساندرایت می توان بهترین لیزر برای شما به شمار رود.
 • لیزر پیکو: یکی از جدید ترین لیزرها می باشد که می تواند از خود در زمان بسیار کمی انرژی زیادی ایجاد کرده و در نهایت نتیجه بسیار خوب و سریعی داشته باشد.

انواع لیزر برای پاک کردن تتو

پاک کردن تاتو با کرم

پاک کردن تتو با کرم، از دیگر روش هایی که می توانید به کمک آن تتو خود را پاک کنید. ممکن است بارها در اینترنت جستجو کرده باشید و با روش ها یا محصولات زیادی برخورد کرده باشید که ادعا می کنند قدرت پاک کردن تاتو را دارند. اما از آن جایی که تتو مورد نظر از نوع دائمی است، نمی توان آن را با روش های ساده نیز به طور کامل پاک کرد.

همچنین با توجه به پژوهشی که سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) انجام داده است، تا بحال هیچگونه کرم و یا پمادی برای رفع و از بین بردن کامل تتو تایید نشده است. همچنین این سازمان در خصوص کرم هایی که ادعای پاک کردن تتو را دارند، بیان کرده است که استفاده از این کرم ها می تواند عوارض جانبی در پی داشته و به مرور سبب زخم، کلوئید و سوزش شوند.

پاک کردن تاتو با کرم

پاک کردن تاتو با لایه برداری

از دیگر روش هایی که می توانید با کمک آن تتو خود را پاک کنید، می توان به روش پاک کردن تتو با لایه برداری اشاره کرد. همانطور که می دانید در حرفه پزشکی، اصطلاحات پوستی دارای دو دسته همراه با لایه برداری و بدون لایه برداری می باشند که در روش لایه برداری آسیب های ایجاد شده کم تر شده و سبب رفع مشکلات پوستی می شوند. در این روش پزشک متخصص با استفاده از تکنیک‌های نفوذ به لایه‌ای که جوهر تاتو در آن قرار دارد، لایه پوست یا اپیدرم را برمی‌دارد.

در واقع با برداشتن اپیدرم لایه محافظ و تثبیت کننده از بین می رود. در نهایت رنگدانه های تتو به بیرون آمده و سپس پاک می شوند. لازم است بدانید که در روش هایی که همراه لایه برداری انجام می شود، قسمت مورد نظر ی چند روز درد داشته و حساس می باشد. دوره بیماری این روش به طور کلی 2 هفته ممکن است زمان ببرد که بایستی توجه داشته باشید که در این دو هفته از خانه خود خارج نشوید. همچنین از قرار گرفتن در برابر خورشید هم جلوگیری کنید. این روش را به دلیل نتایج غیر قابل پیش بینی، در کنار روش های لیزری انجام می دهند.

روش‌های آرایشگاهی

شاید از بعضی افراد شنیده باشید که برای پاک کردن تتو خود به آرایشگاه رفته و تتو خود را به طور کلی پاک کرده است. اما باید بدانید که پاک کردن تتو در آرایشگاه ها، امری کاملا غیر ممکن است و انجام نمی شود. برخی از آرایشگر ها و تتو کار ها تنها با تزریق جوهر هم رنگ با پوست بدن، روی تتو را می پوشانند. این کار که یکی از بدترین روش های پاک کردن تتو به شمار می رود در بیشتر مواقع تتو را به خوبی نمی پوشاند و دیگر نمی توانید با کمک روش های لیزری تتو را پاک کنید.

پاک کردن تتو به چه کسانی توصیه نمی شود؟

همه افراد، به خصوص آنهایی که رنگ پوست تیره تری دارند، می توانند بعد از درمان، ناحیه مورد نظر را روشن کنند. زیرا در فرآیند لیزر درمانی علاوه بر پاک شدن رنگ، برخی از رنگدانه های پوست نیز پاک می شوند. همچنین افرادی که پوست حساسی دارند یا سابقه واکنش های پوستی آلرژیک دارند، نباید تتو های بدن خود را پاک کنند. زیرا لیزر رنگدانه های خالکوبی را تجزیه می کند. گروه سومی که نباید خالکوبی با لیزر بدن انجام دهند، کسانی هستند که مستعد کلوئید هستند. زیرا قرار گرفتن لیزر در ناحیه مورد نظر می تواند کلوئید بزرگی را روی پوست آنها ایجاد کند.

در نتیجه

از اینکه تا انتهای این مطلب همراه ما بودید، سپاسگزاریم. پیشنهاد می کنیم قبل از انجام تتو های دائمی، از تتو های موقت استفاده کنید تا ببینید از تتو خود پشیمان نمی شوید. همچنین از طرح انتخاب شده خود، به طور کامل مطمئن باشید تا پس از گذشت مدت زمانی، طرح مورد نظر از مد نیفتد. همچنین نکته ی دیگری که باید به آن توجه کنید، این است که برای کار تتو خود، تتو کار حرفه ای را انتخاب کنید و مطمئن شوید که از محصولات تتو با کیفیتی استفاده می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *