تتو

آشنایی با انواع سوزن تتو و کاربرد های آن ها

آشنایی با انواع سوزن تتو و کاربرد های آن ها

اگر به تازگی کار تتو را شروع کرده اید و اکنون یک تتو کار مبتدی می باشید، یکی از ابتدایی ترین کارهایی که باید انجام دهید، شناخت لوازمی است که در زمان انجام تتو به آن ها ممکن است نیاز پیدا کنید. یکی از مهمترین لوازمی که آشنایی با آن ها، می تواند کمک بسیاری در انجام تتویی حرفه ای  کند، شناخت انواع سوزن تتو و نحوه نحوه کار با آن ها است. همچنین باید بدانید که کدام برند سوزن، در بین بهترین برند ها قرار دارد؟ برای پاسخ به این سوال ها و همچنین آشنایی با سوزن تتو که از مهمترین محصولات تتو به شمار می رود، پیشنهاد می کنیم در این مقاله همراه ما باشید.

سوزن تتو

انواع سوزن تتو

همانطور که می دانید برای انجام، سوزن تتو یکی از اساسی ترین لوازم به شمار می رود که دارای انواع مختلفی است که در دو دسته اصلی سوزن های گرد و سوزن های تخت تقسیم شده اند.  در ادامه به بررسی بیشتر هر یک از آن ها می پردازیم:

سوزن های گرد (R)

سوزن گرد خط کش یا سوزن خط گیری

یکی از انواع سوزن تتو گرد که از آن برای ایجاد خطوط، متن و یا شکل های ریز استفاده می شود، می توان به سوزن سوزن خط گیری اشاره کرد. همچنین از این سوزن ها معمولا برای انجام خطوط و طرح اصلی نیز استفاده می کنند. سوزن گرد خط گیری نیز دارای تنوع بسیار در تعداد سر ها هستند که تعداد آن ها از 1 شروع شده و به ترتیب اعداد فرد به آن افزوده می شود. در واقع با بیشتر شدن تعداد سوزن ها، فاصله سوزن ها نیز بیشتر می شود و به همان نسبت خطوط ضخیم تری ایجاد می شود.

  • RLXT: یکی از انواع سوزن تتو خط زن به شمار می رود که در محیط های کوچک برای ایجاد خطوط نازک استفاده می کنند.
  • RLXP: در صورت که می خواهید خطوط بسیار نازک ایجاد کنید، باید سوزن تتو RLXP را تهیه کنید.

سوزن خط گیری

سوزن گرد سایه زن (RS)

شکل سوزن تاتو گرد سایه زن، همانند سوزن های گرد خط گیر می باشد و تنها تفاوت آن ها این است که پین ها در سوزن های سایه زن از هم فاصله دارند و نزدیک به هم نیستند. از این سوزن ها برای سایه زدن و رنگ کردن برخی از قسمت های کوچک در طرح اصلی با کمک مخروط استفاده می شود.

علاوه بر آن این سوزن ها دارای مخروطی بلند می باشند که کاربرد آن ها، رنگ کردن طرح های سیاه و خاکستری می باشد و با ایجاد زخم کم تری، سرعت تتو را افزایش می دهند. تعداد پین های موجود در سوزن سایه زن از 3 پین شروع می شود و به ترتیب اعداد فرد افزایش پیدا می کند.

سوزن گرد سایه زن (RS)

سوزن های تخت یا فلت (F)

این سوزن ها به صورت مستقیم به یک میله متصل می شوند و بهترین انتخاب برای طراحی و سایه زدن به شمار می روند. این نوع سوزن ها به سوزن های سری M و سری F تقسیم می شوند. شکل خاص این سوزن ها اجازه می دهد تا بیشترین مقدار جوهر به پوست برسد، بنابراین برای ایجاد خطوط روشن و تیره با یک ضربه استفاده می شوند. دسته سوزن های تخت به دو زیر شاخه تقسیم می شود: سوزن های سری Magnum (M) و سوزن های سری تخت (F).

سوزن های تخت (F)

سوزن مگنوم

یکی از انواع سوزن های تخت می باشند که به صورتی هستند که پین های آن در دو ردیف کنار هم قرار گرفته اند. از مزایای سوزن مگنوم می توان به قابلیت نگهداری جوهر زیاد اشاره کرد، به همین ترتیب برای مناطق بزرگ و وسیع سایه زنی و همچنین رنگ آمیزی از آن ها استفاده می کنند. همچنین با کمک این سوزن ها، برای رنگ آمیزی یک قسمت، نیازی به چند بار انجام دادن نمی باشد، در این صورت پوست مورد نظر کم تر آسیب می بیند.

تعداد پین ها در سوزن مگنوم، از 5 تا پین آغاز می شود. به طور کلی سوزن های مگنوم به سه دسته سوزن های M1، M2 و RM تقسیم می شوند که در ادامه به شرح هر کدام می پردازیم:

سوزن های M1

سوزن های M1 از سری سوزن های مگنوم هستند که کم ترین تعداد پین های آن، 5 تا است و به ترتیب اعداد فرد به آن اضافه می شود. کاربرد اصلی این سوزن ها، سایه زدن و پر کردن رنگ محدوده های بزرگ است. لازم است بدانید که هر چه تعداد سوزن ها کم تر باشد، خط ایجاد شده باریک تر خواهد بود.

سوزن های تتو M1

سوزن های M2

نوع دیگری از سوزن های مگنوم، سوزن های M2 می باشند که برای رنگ کردن، پر کردن و سایه زدن طرح مورد نظر به کار برده می شوند. در سوزن های M2 پین ها از هم فاصله بسیار کمی دارند و کاملا به یک دیگر چسبیده اند که این می تواند یکی از تفاوت های این نوع سوزن با سوزن M1 به شمار رود.

سوزن های RM یا CM

از دیگر سوزن های تتو که در دسته سوزن های M یا مگنوم قرار گرفته اند، می توان به سوزن های RM و یا CM اشاره کرد. این سوزن ها با سری های M تفاوت هایی دارند. به طوری که از نظر ارتفاع به صورت منحنی هستند و مانند دیگر سوزن ها نمی باشند. لازم به ذکر است که ارتفاع پین های وسط بلند تر و پین های کناره آن کوتاه تر است که همین اختلاق ارتفاع، سبب شده است که سوزن ها شکل هلالی به خود بگیرند. کاربرد سوزن های RM، همانند سوزن های M1، پر کردن و سایه زدن قسمت های رنگی می باشد.

انواع سوزن تاتو

سوزن میکروبلیدینگ

یکی از انواع ابزار های آرایشی که کاربرد اصلی آن، ترمیم خطوط لب، هاشور ابرو و شیدینگ ابرو و همچنین جایگزینی موهای ریز است. از این رو، باید بدانید که سوزن میکروبلیدینگ رنگ تاتو را به پوست تزریق می کند تا خطوطی که بر اثر زمان از بین رفته اند و یا موهای گمشده موجود نیز به خوبی پوشیده شوند. خوب است بدانید که این نوع سوزن نیز نام های دیگری همچون تیغ بلید و یا سوزن بلید در بین مردم شناخته شده است. سوزن تاتو میکروبلیدینگ، هم دارای سوزن های یکبار مصرف و هم چند بار مصرف دارد. از این رو، اگر سوزن چند بار مصرف باشد و در شرایط سالم و تیز باشد، می ‌توانید از آن چندین بار استفاده کنید.

یک نکته مهم این است که تیزی سوزن تاتو میکروبلیدینگ بر کیفیت نهایی کار تأثیر دارد. باید بدانید که این سوزن‌ ها در انواع مختلفی موجود هستند، بنابراین قبل از خرید، بهتر است با انواع مختلف آشنا شوید تا بتوانید سوزن مناسبی را با توجه به نیازهای خود انتخاب کنید. در ادامه، انواع سوزن میکروبلیدینگ را بررسی خواهیم کرد.

سوزن فیبروز اصلی

یکی از انواع سوزن های میکروبلیدینگ، سوزن فیبروز اصلی می باشد که از آن برای انجام فرایند میکروبلیدینگ ابرو و سایر نقاط صورت استفاده می ‌شود. این سوزن ‌ها که از جنس فلزی ساخته می‌شوند، امروزه در بازار دارای ابعاد و شکل ‌های مختلفی می باشند که شما می توانید با توجه به نوع تاتویی که دارید، سوزن مناسب خود را خریداری نمائید. به طور کلی باید بدانید که سوزن فیبروز اصلی خود دارای انواع مختلفی است که از جمله آن ها می توان به موارد زیر نیز اشاره نمود:

سوزن u

سوزن فیبروز U شکل

سوزن U یا گرد، نوعی دیگر از سوزن ‌های فیبروز است که دارای سری نیم دایره ‌ای هستند. در سری سوزن ‌های یو، سوزن‌ های ریزی وجود دارند که به عنوان تراکم شناخته می‌ شوند و هر سوزن دارای تعداد مشخصی از آن ‌ها است. مقادیر معمولی برای تراکم شامل 12، 14، 16، 18 و 24 است.

در کل، سوزن ‌های U با سری نیم دایره‌ای و تراکم مختلف برای برخی از فرایندهای میکروبلیدینگ ابرو و سایر نقاط صورت استفاده می‌شوند. انتخاب سوزن مناسب بستگی به نیاز های مشتری و تکنیک مد نظر شما دارد.

سوزن سر کج یا فلت

از دیگر سوزن های تاتو فیبروز، می توان به سوزن های سر کج و یا فلت اشاره کرد که به دلیل سری کجی که دارند، می توان از آن ها برای طراحی خطوط تیز و صاف نیز استفاده نمود. علاوه بر آن، می توان از آن ها برای طراحی کردن انواع خطوط منحنی نیز استفاده کرد.

سوزن بلید قرصی

سوزن بلید قرصی یک نوع سوزن تاتو به شمار می رود که در ابتدا برای رنگدانه پوست مورد استفاده قرار می گرفت و امروزه نیز در تاتو استفاده می‌شود. این سوزن در واقع ترکیبی از سوزن و تیغه است و معمولاً شکل دایره‌ ای دارد که می توان به کمک آن، خطوط ابرو را نیز ایجاد کرد. نحوه استفاده از این سوزن به این صورت است که در ابتدا باید تیغ بلید را در قسمت مخصوص آن قرار داد و طراحی خود را نیز ایجاد کرد. یکی از نکات مهمی که باید قبل از استفاده از سوزن بلید قرصی بدانید، این است که استفاده از این سوزن، به مهارت نیاز دارد، چرا که تیغه های آن بسیار تیز است و نیاز به قرار دادن تراشه تحت پوست دارد.

از سوزن بلید قرصی می‌توان برای ایجاد خطوط در ابرو، شادو ابرو و سایر استفاده‌های مرتبط استفاده کرد. برای استفاده از این سوزن، تیغه بلید را در قسمت تعبیه شده برای آن قرار می‌دهید و سپس خطوط نازک و دقیق را ایجاد می‌کنید. اما باید توجه داشت که استفاده از سوزن بلید قرصی نیازمند مهارت و تجربه است. همچنین، به علت وجود تیغه‌های بلید، استفاده از این سوزن بیشتر دردناک است و نیاز به قرار دادن تراشه تحت پوست نیز دارد.

استفاده از سوزن بلید قرصی به عنوان یک تاتو؛ نیازمند تجربه و آموزش متخصصان تاتو است و این سوزن باید با دقت و حرفه‌ای ترین روش‌ها و بهداشتی‌ترین شرایط استفاده شود.

سوزن کاغذی

سوزن کاغذی

سوزن تاتو کاغذی معمولاً از سوزن‌ های میکروبلیدینگ یا میکرونیدلینگ ساخته می‌ شود. این سوزن ‌ها بسیار نازک و تیز هستند و برای ایجاد نقوش و طرح‌ های تاتو روی پوست به کار می ‌روند. سوزن‌ های میکروبلیدینگ کاغذی به پوست نفوذ می‌کنند و رنگ تاتو را به طور دقیق و موقت بر روی پوست اعمال می‌کنند. این نوع سوزن‌ ها معمولاً برای ایجاد طرح‌ های تمرینی بر روی کاغذ یا پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند و در مقایسه با سوزن‌ های تاتو دائمی، تأثیر موقت دارند.

سوزن  Pcd

سوزن PCD که از جنس فلز است، از مقاومت زیاد و کیفیت بسیار خوبی برخوردار است که به ترتیب در کنار هم قرار می گیرند. این نوع سوزن ها، به گونه ‌ای طراحی شده اند که تعدادی از آن ها، به صورت بسیار نازک و فشرده در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و برای انجام انواع تکنیک‌های میکروبلیدینگ مانند هاشور و فیبروز ابرو مناسب هستند.

سوزن ساده

سوزن تاتو ساده دارای دو نوع متفاوت مسطح و گرد وجود دارد که انتخاب هر کدام از آن ها، به نوع تاتویی که می خواهید بزنید، بستگی دارد. به طور کلی اگر مدل تاتوی شما به خطوط دقیق نیاز دارد، سوزن مسطح مناسب کار شما خواهد بود. در غیر این صورت اگر می خواهید قسمت های بزرگ را پر کنید، می توانید سوزن ساده گرد را نیز انتخاب نمائید. از این رو، توصیه می کنیم برای خرید سوزن تاتو، حتما از قبل در خصوص آن ها اطلاعاتی را بدست آورید و یا با از تاتوکاران حرفه ای نیز کمک بگیرید.

سوزن میکروپیگمنتیشن

سوزن‌ های میکروپیگمنتیشن یکی از ابزارهای ضرور برای انجام فرآیند میکروپیگمنتیشن و تاتو بر روی پوست هستند. این سوزن ‌ها به منظور تزریق رنگ در پوست مورد استفاده قرار می ‌گیرند و باید دارای کیفیت بسیار بالا و مطابق با استاندارد های بهداشتی باشند تا بهداشت و سلامت پوست حفظ شود. به همین دلیل باید اطلاع داشت که سوزن میکروپیگمنتیشن انواع مختلفی دارد که هر یک برای انجام کارهای خاصی مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

سوزن بلید قرصی

سوزن نانو

سوزن نانو یکی از انواع سوزن‌  های میکروپیگمنتیشن است که برای ایجاد خطوط نازک و دقیق در تاتو و میکروپیگمنتیشن به کار می ‌رود. چرا که دارای قطرکمتری نسبت به سوزن ‌های دیگر می باشند و سری های بسیار نازکی را دارند. این سوزن‌ ها با حفظ دقت و دقیقی خطوط، باعث کاهش درد و خونریزی بیشتری نسبت به سوزن‌ های معمولی در اجرای تتو و میکروپیگمنتیشن می‌ شوند.

سوزن تی کارتریچ

سوزن تی کارتریج یک نوع سوزن میکروپیگمنتیشن است که سر آن به شکل حرف T طراحی شده است و برای استفاده در دستگاه ‌های کارتریج تی ساخته شده است. تی کارتریج‌ها در اندازه‌ ها و شکل‌ های متعددی نظیر سوزن ‌های تک ‌سر، دو سر، سه سر گرد، سه سر فلت، پنج سر گرد، پنج سر فلت، هفت سر گرد و هفت سر فلت موجود هستند. این انواع مختلف سوزن‌ها به تاتو آرتیست ها امکان می‌ دهند که بسته به نوع و شکل طرح مورد نظر، از مناسب ‌ترین تی کارتریج برای کار خود استفاده کنند.

سوزن شیدینگ

سوزن شیدینگ، در واقع نوعی سوزن تاتو میکروبلیدینگ محسوب می شود که معمولا برای آن دسته از افرادی که دارای ابروهای کم پشتی هستند، مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو، با کمک این سوزن، به صورت طبیعی ابرو ها را می توان حجیم و پرپشت کرد. همچنین باید بدانید که این نوع سوزن تاتو، از کاربرد های بسیاری برخوردار است که مهم ترین و اصلی ترین آن ها، سایه زدن بین خطوط تار مویی است. سری سوزن های شیدینگ از فلز است که بر روی آن سوزن های بسیار ریزی تعبیه شده است. تعداد این سوزن ها نیز متفاوت است که معمولا بین 3 سوزن، 6 سوزن، 9 سوزن و… می باشد. نکته مهم در خصوص سوزن های شیدینگ، این است که هر چه تراکم سوزن ‌های ریز در سر سوزن شیدینگ کمتر باشد، اعمال رنگ بهتر و با کیفیت ‌تری خواهد داشت.

سوزن نیدلینگ

سوزن نیدلینگ از دیگر انواع سوزن های تاتو است که در بین سوزن های تاتو یکبار مصرف قرار دارد و کاربرد اصلی آن، جوانسازی پوست به صورت دائمی می باشد. این نوع سوزن که از جنس تیتانیوم است، بهداشتی بوده و دارای دو مدل مختلف تی و پیچی است. از سوزن نیدلینگ نیز می توان در دستگاه هایی چون دکتر پن و درماپن نیز استفاده نمود. از جمله سوزن هایی که تاکنون نسبت به دیگر سوزن ها، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است، می توان به سوزن های آبی 12 سر، 36 سر و آبی نانو اشاره کرد.

مهمترین نکاتی که باید در زمان خرید سوزن تتو به آن ها توجه کنید

مهم ترین نکته ای که باید برای خرید سوزن تتو به آن توجه کنید، این است که سوزن مورد نظر کج یا خمیده نباشد و کاملا صاف باشد. زیرا این سوزن های منحنی می توانند به پوست آسیب جدی وارد کنند و همچنین نمی توانند جوهر را به طور یکنواخت پخش کنند.

توجه داشته باشید که سوزن های تتو باید در  یک بسته بندی نگهداری شوند. بر روی بسته بندی هر یک از سوزن ها، تاریخ انقضایی وجود دارد، این بدین معنی است که باید بعد از تاریخ انقضا، مجددا استریل شوند.

 در نتیجه

در این مطلب با انواع سوزن تتو و کاربردهای هر کدام آشنا شدیم. فروشگاه اینترنتی رخ سازان، این امکان را برای مشتریان خود فراهم کرده است تا بتوانند هر نوع سوزن تتویی را که می خواهند به صورت اینترنتی برای خود خریداری کنید.اگر همچنان حس میکنید تمامی انواع سوزن را نمیشناسید و یا بهترین نوع سوزن را میخواهید بخرید بهتر از قبل از اینها مقاله جامع تر و کامل تر راجب انواع سوزن تاتو را هم مطالعه کنید. از این که تا انتهای این مطلب همراه ما بودید، سپاسگزاریم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *