بلاگ

4 روش پاک کردن تاتو

4 روش پاک کردن تاتو

تاتو یکی از روش‌های زیبایی صورت و اندام می باشد که افراد زیادی به انجام آن علاقه ‌مند هستند. تتو را می‌توان با رنگ های مختلف ایجاد کرد. یکی از نکاتی که در زمان ایجاد تتو باید به آن دقت کنید، رنگ تتو است. زمان انتخاب رنگ باید از های رنگ هایی استفاده کنید که از رنگ دانه های طبیعی تولید شده است، که اگر شما از تتو خود پیشمان شدید و روزی تصمیمم به حذف آن گرفتید بتوانید به راحتی آن را پاک کنید. پاک کردن رنگ تاتو گیاهی بسیار راحت تر از رنگ های دیگر است. شما می‌توانید این نوع رنگ را از سایت رخ سازان تهیه کنید و تاتویی با طول عمر بالا و رنگ های ارگانیک و گیاهی داشته باشید.شما میتوانید با خرید رنگ تاتو ورد فیمس اگر روزی از تتو خود پشیمان شدید کار پاک کردن تاتو خود را بسیار راحت تر کنید.

رنگ تتو در پاک کردن آن بسیار موثر است، یکسری از برند ها و رنگ ها هستند که پاک کردن آنها بسیار سخت است برای آشنایی با این برند ها مقاله‌ی بهترین رنگ های تاتو را مطالعه کنید. برای مثال رنگ مشکی برای پاک کردن در رتبه اول قرار می‌گیرد و قرمز در رتبه دوم. اگر شما برای تاتو از رنگ های خرمایی، آبی و سبز استفاده کردید باید بدانید این رنگ ها در برابر پاک کردن کمی مقاوم هستند. اما رنگ های زرد، نارنجی و قهوه ای به هیچ عنوان با لیزر پاک نمی‌شوند، اما بازهم باید برای تصمیم گیری به پزشک متخصص مراجعه کنید.

پاک کردن تاتو

گاهی افراد ممکن است پس از مدتی به فکر پاک کردن تاتو بیفتند که ممکن است به دلایلی مانند: هنگامی که از انجام تاتومی‌گذرد به دلایلی مانند کم شدن علاقه شان به آن طرح تاتو یا کمرنگ شدن تاتو باشد. در ادامه به انواع روش‌ های پاک کردن تاتو و جدید ترین روش ‌های آن اشاره خواهیم کرد.

در بیشتر مواقع دیده شده شخص در کوتاه ترین زمان ممکن، حتی همان روز خالکوبی از انجام این کار پشیمان شده و به دنبال پاک کردن آن می رود. در این شرایط برای اکثر افراد  وجود خالکوبی به معضلی روحی_روانی تبدیل می‌شود.

نکته مهم این است که پاک کردن تاتو به روش‌ هایی سنتی و قدیمی مثل سوزاندن با فلزهای داغ، استفاده از اسید یا محلول ‌های شیمیایی مثل پرمنگنات و یا قرار دادن سیر روی آن، تراشیدن پوست و… همگی منسوخ شده و بسیار خطرناک می باشند. امروزه پاک کردن تاتو معمولا به کمک لیزر صورت می‌ گیرد؛ اما روش ‌های دیگری مثل دارو یا پماد هم وجود دارند که به آن ها اشاره می کنیم.

باید بگویم با وجود پیشرفت علم و پیشرفت تکنولوژی، پاک کردن تاتو شما به اپراتور لیزر بستگی زیادی دارد. ممکن است اپراتور لیزر شما از دستگاه های بسیار به روز و فوق پیشرفته استفاده کند، اما مهارت و تجربه کافی نداشه باشد. در این مواقع علاوه بر اینکه تتو شما پاک نمی‌شود، بلکه باعث عفونت می‌شود و خطرات زیادی را به دنبال دارد. اما اگر پزشک . اپراتور لیزر شما ماهر و با تجربه باشد، لیرز یکی از موثر ترین و ایمن ترین روش های پاک کردن تاتو نیز می‌باشد.

پاک کردن تاتو

روش های پاک کردن تاتو

پاک کردن تتو روش های مختلفی مانند: روش های خانگی، روش های پزشکی و لیزر دارد. که ما به شما توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان از روش های خانگی برای پاک کردن تاتو استفاده نکنید. زیرا باعث عفونت می‌شود و عواقب بدی را به دنبال دارد. معمولا افراد پس از آنکه تاتو آن ها تغییر رنگ داد یا کم رنگ شد، تصمیم به پاک کردن آن می گیرند. در این شرایط از انوع روش های زیر کمک می گیرند که در ادامه به صورت کامل با آنها آشنا می‌شویم.

 • استفاده از جوهر تاتو رنگ پوست
 • استفاده ار لیزر
 • جراحی برشی (surgical Excision)
 • پاک کردن تتو با کرم

1.  استفاده از جوهر تاتو رنگ پوست

ممکن است در سالن های زیبایی بسیاری از افراد غیر حرفه ‌ای برای از بین بردن تاتو و اینکه اثرات آن را از بین ببرند در محل تاتوی قبلی، یک تاتو جدید به رنگ کرم و رنگ پوست می‌ زنند تا اثرات تاتوی قبلی را پاک کنند. اما با گذشت زمان، تاتوی جدید هم تغییر رنگ می دهد و خود یک تاتو جدید خواهد شد. اگر بخواهیم به صورت کلی بگوییم، تتو در یک عمق مشخص شده از پوست قرار میگیرد به همین علت پاک کردن آن کار ساده ای نیست. کاور کردن تتو با رنگ پوست (رنگ کرم و بژ) فقط باعث می‌شود که رنگ تاتو شما تغییر کند و عملا در پاک کردن تتو شما هیچ نقشی ندارد. به همین دلیل شما تتو شما دو لایه می‌شود و پاک کردن آن با لیزر سخت تر خواهد شد و جلسات بیشتری باید برای لیزر اقدام کنید.

پاک کردن تاتو

 

2. استفاده از لیزر

استفاده از لیزر، بهترین و مناسب ‌ترین راه برای پاک کردن تاتو است. برای لیزر کردن تاتو دستگاه ‌های مختلفی وجود دارد اما لیزر کیو سوییچ بهترین دستگاه برای این کار محسوب می‌ شود. با کمک این روش، رنگ ‌ها توسط اشعه لیزر تجزیه می‌شوند و پس از جذب شدن در بدن دفع خواهند شد.

تعداد جلسات مورد نیاز برای این کار به حجم رنگ و عمق آن بستگی دارد. معمولا برای پاک کردن تاتو بین ۲ الی ۵ جلسه نیاز است که این روتین ماهی یک یا دوبار تکرار می‌شود. اما اگر تاتوی زده شده عمیق باشد، پاک کردن آن ممکن است تا ۱۰ جلسه طول بکشد. در این روش پس از اتمام جلسات پاک کردن تاتو، اثری از آن باقی نخواهد ماند.از آنجایی که علم روز به روز در حال پیشرفت است، پاک کردن تاتو ازطریق لیزر بهترین راه حل است، با این حال بازهم مزایا و معایبی به دنبال دارد.

مزایا پاک کردن تتو ار روش لیزر:

 • برای پاک کردن تاتو به تعداد جلسات کمتری نیاز دارند.
 • می‌توانند رنگ‌هایی را پاک کنند که در گذشته پاک کردنشان ممکن نبود.
 • اما همان طور که گفتیم برای پاک کردن لیزر باید به بزشک و اپراتور ماهر مراجعه کنید.

معایب پاک کردن تاتو به روش لیزر:

 • اگر پاک کردن تاتو توسط افراد حرفه ای انجام نشود، ممکن است باعث ایجاد عفونت گردد.
 • در برخی موارد مشاهده شده است که تاتو به کمک لیزر هم کاملا پاک نشده است.
 • در برخی موارد پوست فرد در منطقه تاتو روشن تر از سایر بخش ‌ها می ‌شود.
 • اگر پاک کردن تاتو را به فردی بی تجربه بسپارید ممکن است جای زخم بر روی پوستتان باقی بماند.

پاک کردن تاتو

3. جراحی برشی (surgical Excision)

این روش هم بسیار رایج بوده و توصیه می کنیم از این روش برای خالکوبی هایی که کوچک هستند استفاده کنید به این خاطر که تاتو با جراحی برداشته می ‌شود، بنابراین روی پوست لکه ‌‌دار خواهد شد و مانند لیزر برای برخی از افراد، هیچ گونه واکنش آلرژیکی ایجاد نخواهد کرد. با این وجود، از آنجایی که این روش نیازمند بخیه است، ممکن است جای زخم تا پایان عمر شما باقی مانده و یا ممکن است ماه‌ ها طول بکشد تا جای زخم آن بهبود یابد.

4. پاک کردن تاتو با کرم

امروزه در بازار برخی کرم ‌ها و روغن ‌هایی موجود شده اند که ادعا دارند پس از استفاده از آن ها تاتو پاک می ‌شود. این کرم‌ ها با لایه برداری و سفید کردن پوست به پاک شدن جوهر تاتو کمک می‌ کنند. هیچ کدام از این کرم‌ ها نمی توانند تاتوی بدن را کامل از بین ببرند. بهتر است بدانید در حال حاضر سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) هیچگونه پماد یا کرم رفع تاتو را تایید نکرده ‌است. این سازمان هشدار می‌ دهد که این کرم ها می‌توانند عوارضی جانبی روی بدن مثل زخم، کلوئید  و یا سوزش ایجاد کنند.

تا کنون هیچ شواهد معتبر و منبع معتبری در مورد این نوع کرم ها وجود ندارد که بگوید با استفاده از این کرم تتو پاک می‌شود. این نوع کرم به دلیل اینکه توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)  تایید نشده است درهیچ داروخانه ای وجود ندارد، اما کسانی که کرم پاک کننده تاتو را به فروش می‌رساند، می‌گویند این کرم تتو شما را به صورت کامل پاک نمی‌کند و فقط باعث می‌شود کمی محو شود.

پاک کردن تاتو

نکات مهم پاک کردن تاتو

برخی از روش‌ های پاک کردن تاتو در خانه هم وجود دارند اما از آنجایی که برخی از تاتو ها در بخشی از صورت قرار دارند، نمی‌توان اشتباهات را به راحتی پنهان کرد. سالابریژن یک درمان دردناک و تهاجمی در منزل می باشد که شامل لایه برداری فیزیکی اپیدرم (لایه اول و قابل مشاهده پوست) با نمک مالیدن بر روی ناحیه خالکوبی شده است. برای پاک کردن تاتو این روش بسیار خطرناک و قدیمی می باشد و می‌تواند شما را با زخم و درد شدیدی مواجه کند.

دستگاه‌ های درم ابریژن خانگی، اگر تحت نظارتی نادرست مورد استفاده قرار بگیرند، می‌توانند باعث ایجاد دلمه و زخم بشوند. این دستگاه ‌ها برای از بین بردن تاتو از طریق سایش لایه بالایی پوست عمل می ‌کنند.

روش ‌های پاک کردن تاتو در خانه مثل سالابریژن، کرم ‌ها و دستگاه‌ های درم ابریژن، همگی ممکن است منجر به عوارض جانبی نامطلوبی مثل پوسته پوسته شدن، سوزش، تورم، تغییر رنگ، خارش، عفونت و جای زخم های دائمی شوند.

تاتو نوعی هنر محسوب می شود که به صورت دائمی روی بدن باقی می ‌ماند. معمولا برای اکثر افراد، خالکوبی نشانی از افکار، باورها و احساسات او است. با این وجود، ممکن است در تفکر و روند زندگی خود تغییری ایجاد شود که مجبور باشید تاتوی خود را از بین ببرید.

از بین بردن خالکوبی نه آسان است و نه ارزان و مهم ‌تر از همه اینکه بسیار دردناک است. به همین دلیل توصیه می کنیم قبل از انجام تاتو درمورد طرح یا نوشته خود فکر کنید و اگر مجبور به پاک کردن تاتوی خود شدید، این کار را به فردی متخصص و حرفه ای بسپارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *